Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Heyetinden Mühendislik Fakültesine Ziyaret

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetimi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı arasında süre gelmekte olan karşılıklı ziyaretler sonucunda işbirliği olanaklarının somutlaştırılabilmesi amacıyla detaylı ve geniş katılımlı görüş alış verişi toplantısı 04 Aralık 2019 Çarşamba günü gerçekleştirildi.
Mühendislik Fakültesi Seminer Salonunda gerçekleştirilen toplantıya EOSB Başkanı Sn. Nadir Küpeli ve heyeti katıldı. ESTÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Şenyel, Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörü Prof.Dr. Servet Turan, Mühendislik Fakültesi Dekanlık Yönetimi, Bölüm Başkanları ve Öğretim Üyelerinin yanı sıra Spor Bilimleri Fakültesi ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanlık Yönetimlerinden temsilciler de toplantıya iştirak etti.
Etkinlikte önce Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Süleyman Kaytakoğlu, bir açılış konuşması ve fakülte tanıtım sunuşu gerçekleştirdi. Dekan Prof.Dr. Süleyman Kaytakoğlu konuşmasında Üniversite-Sanayi işbirliğinin önemine dikkat çekti ve bu toplantıdan önemli çıktılara ulaşılacağını beklediğini belirtti. Sunumda ise Mühendislik Fakültesinin geçmişten günümüze yapılanması, insan kaynağı, gelişmiş altyapı ve diğer olanaklarını vurguladı. 
Toplantıda EOSB Başkanı Nadir Küpeli ise Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile ikili işbirlikleri için süre gelen ziyaretlerde önemli bir aşamayı kat ettiklerini ifade ederek, EOSB olarak Ar-Ge ye ve Bilim destekli üretime büyük önem verdiklerine değindi. Akademisyen ve sanayici buluşmaları ile hem ülkemizin hem de Eskişehir’in doğrudan faydasına yönelik sonuçlar ortaya çıkacağını belirtti. 
Etkinliğe daha sonra Bilgisayar Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümlerinin Bölüm Başkanları tarafından bölümlerin altyapılarını, laboratuvarlarını, araştırma ve sanayiye yönelik potansiyellerini anlattıkları sunumlar ile devam edildi.
Etkinlikte, Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü tarafından Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde talep halinde gerçekleştirilebilecek sportif faaliyetler ve etkinlikler ile ilgili bir sunumda gerçekleştirildi. Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörü Prof.Dr. Servet TURAN ise TÜBİTAK 2244 Sanayi Destekli Doktora Programı hakkında detayları katılımcılar ile paylaştı.
Soru-cevap kısmında ortak proje ve ikili işbirliklerinin yanı sıra öğrenciler için staj ve mezunlarımızın istihdam imkânları konuşuldu. Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcıları ile EOSB Bölge Müdüründen oluşan bir komisyon kurulması ve komisyonun sanayici-akademisyen ikili buluşmalarını organize etmesi kararlaştırılarak, iyi dileklerle toplantı sona erdi.