Dekanın Mesajı

Sevgili Öğrenciler,

Mühendislik Fakültesi olarak kaliteli, çağdaş ve çok yönlü bir eğitim imkanı sunarak sizleri iyi yetişmiş lider mühendisler olarak topluma kazandırmayı amaçlamaktayız. Güçlü akademik kadromuz, modern ve geniş altyapı imkanlarımız ile sizlere en iyi üniversite eğitimini vermeye çalışıyoruz. Araştırma ve eğitim faaliyetlerimizle evrensel bilime katkı sunmayı, ayrıca içinde yaşadığımız topluma hizmet etmeyi hedeflemekteyiz. Sizlerin de aramıza katılmasıyla hep birlikte bu hedeflere daha hızlı ve daha iyi bir şekilde ulaşacağımıza inanıyoruz.

Fakültemiz bünyesinde Bilgisayar Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği olmak üzere sekiz bölüm yer almaktadır. Bölümlerdeki lisans programları temel bilim ve bilişim dersleri, mühendislik ana dersleri, bölüm dersleri ve seçmeli dersler üzerine yapılandırılmıştır. Teorik olarak verilen dersler laboratuvar ve uygulama dersleri ile bir bütünlük içerisinde verilmektedir. Ayrıca, çeşitli endüstri kuruluşlarında staj yapan öğrencilerimiz, derslerde öğrendikleri bilgileri sanayi kuruluşlarında uygulama şansına erişebilmektedir. Programlarımız MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) tarafından akredite edilmiş ve bu programlara EUR-ACE (European Accreditation of Engineering Programmes) etiketi verilmiştir. Ayrıca, öğrencilerimiz Erasmus/Erasmus+, Mevlana gibi programlar vasıtasıyla uluslararası değişim programlarına katılarak dünyanın çeşitli ülkelerinde bir veya iki dönem eğitim görme veya staj yapma fırsatına sahip olmaktadır. Bunun yanında, öğrencilerimize çift anadal ve yandal programlarına dahil olma fırsatı sunulmaktadır. Bu programlar ile öğrencilerimiz kendi ana programları yanında diğer disiplinlerde veya disiplinlerarası alanlarda kendilerini geliştirmekte ve belli alanlarda uzman mühendisler olarak yetişmektedirler. Ayrıca, öğrencilerimiz, öğretim elemanlarımızla beraber çeşitli ulusal ve uluslararası araştırma projelerinde görev alabilmekte, böylece henüz lisans eğitimlerine devam ederken araştırma yapmaya ve proje çalışmalarına katkı sunmaya başlamaktadırlar.

Araştırmaları ve mezunları ile değer yaratarak, yenilikçi ve öncü bir mühendislik fakültesi olma vizyonu ile hareket eden fakültemizin mezunları, ülkemizin lider kuruluşlarında önemli pozisyonlarda iş hayatına atılmakta, fakültemizde aldıkları eğitimle fark yaratmaktadırlar. Mezunlarımızın başarıları bizleri gururlandırmakta ve mutluluk vermektedir. Öğrencilerimizin yetişmesine büyük katkı sağlayan üniversite yönetimimiz ile tüm öğretim elemanlarımıza ve idari personelimize, ayrıca sizleri bugünlere getiren sevgili ailelerinize teşekkürlerimi sunuyorum.

                                                                                                                                  Dekan

                                                                                                                    Prof. Dr. Onur KAYA